História klubu

Hoci bol šach v Leviciach hraný po kaviarňach (známa bola hlavne tá v hoteli Lev) už v medzivojnovom období, ako organizovaný šport má v našom meste pomerne krátku históriu. Prvý pokus o založenie šachového oddielu v Leviciach spadá medzi roky 1955-1958. Pod vedením neúnavného organizátora Mjartuša vznikol oddiel Lokomotíva Levice, ktorý hral úspešne v majstrovstvách vtedajšieho Západoslovenského kraja. Levice v tom čase navštívili aj takí hráči ako medzinárodní majstri Kozma či Ujtelky, simultánky si mohli miestni hráči zahrať napríklad aj s vtedajším prvým hráčom Československa veľmajstrom Filipom. Bohužiaľ tento agilný oddiel zanikol v roku 1963.

Druhý, už úspešnejší pokus podnikli v roku 1978 Imrich Trnavský a Peter Plško. V 80. rokoch hral oddiel rôzne krajské súťaže, do kádra postupne pribudli noví organizátori Abrahám a Záhorský, z mladých hráčov Petrík a Hudoba. Oddiel sa zmenil na Šachový klub Jednota Slovan Levice a po príchode ďalších hráčov zo susedných Tlmáč Cibulku, Kaliského, Širokého, Červenku, Fabiana a Mojžiša sa názov ustálil na Šachový klub Slovan Levice.

90. roky priniesli obdobie najväčších úspechov klubu. V sezóne 1991/92 postúpilo A družstvo do I. SNL a najvyššiu slovenskú súťaž (neskôr pod názvami – I. liga a Extraliga) hralo nepretržite po trinásť nasledujúcich sezón. Maximom bol zisk bronzového stupienka, ktorý družstvo dosiahlo v ročníku 1995/96. Levický dres obliekali v tých časoch aj viacerí titulovaní legionári, IM (dnes už GM) Meister (RUS), Velička, Rašík, Kalod, Talla (CZE), IM Tričkov (BUL), povinnú ženskú šachovnicu za Levice hájili WIM Salachová (RUS), Churová (CZE). Z mimolevických známych slovenských hráčov si za Levice zahrali Mokoš, Debnár, Martiška (Nitra), M. Balogh, Bresťák (N. Zámky), Hanko (Prievidza), Packa (Šaľa), Korbeľa (Žiar n/Hronom).

Klub sa rozrástol aj do šírky, keď okrem A družstva bolo založené B družstvo, ktoré v tomto období pod vedením R. Záhorského oscilovalo medzi I. a II. ligou a C družstvo s kapitánom Ing. Kompasom hralo v III. lige. Počet členov klubu dosahoval 40 aktívnych hráčov.

Po úspešných rokoch prišli však aj neúspechy. V sezóne 2003/2004 vypadlo A-družstvo z extraligy. Došlo k odchodu jednej skúsenej generácie hráčov, klub mal už iba jedno mužstvo v III. lige. Po dvoch krízových sezónach, keď dokonca kvôli nedostatku hráčov hrozil úplný zánik klubu, prišla v roku 2006 nová generácia organizátorov Földesi, Benčok, E. Tóth, Imre a Nikel. Podarilo sa zastaviť úbytok členov, vďaka spolupráci so Zoltánom Hámorošom z CVČ Junior bola rozbehnutá aj práca s mládežou. Od roku 2007 klub každoročne organizuje turnaj v rapidšachu O pohár primátora mesta Levice.

V roku 2008 klub prešiel reorganizáciou a zmenil názov na Šachový klub Levice, pod ktorým vystupuje dodnes. Má znova viacero družstiev, B-družstvu sa v sezóne 2007/08 podaril postup do IV. ligy. V sezóne 2009/2010 bola zásluhou klubu obnovená okresná V. liga 4-členných družstiev, do ktorej Levice postavili ďalšie 3 družstvá Levice C, D a E. Levice C súťaž vyhrali a v ďalšej baráži si vybojovali účasť v IV.lige. Ďalším úspechom novej éry klubu bol postup A-družstva v sezóne 2009/10 do II. ligy. V nej sa Áčko ohrialo len 2 roky a v sezóne 2012/13 už štartovalo v I.lige. Dres Levíc po prvýkrát obliekol aj aktuálny držiteľ titulu GM, mladý Imre Balog z Maďarska, spoločne s posilou až z exotickej Sýrie IM Sateom Husarim.